طرفداران انیمیشن و جلوه های ویژه

اگه میخوای انیمیشن ساختن یاد بگیری؟ اگه سوالی در مورد انیمیشن و جلوه های ویژه برات پیش اومده؟! ... راهو درست اومدی!!

شخصیت کاراکترهای داستان
نویسنده : امین کیانفر - ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
 

سلام

شاید این مقاله بتونه تکمیل کننده مقاله قبلی باشه!

تو این مقاله ما میفهمیم اصولا چه شخصیت هایی باید در داستان باشن و هر کردوم چه ویژگی هایی دارن...

مقاله خوبیه ولی من لازم دونستم یه چیزایی رو بهش اضافه کنم که اونا رو با رنگ آبی تایپ می کنم:

در فیلم ها و داستان ها، شخصیت ها بر اساس یک قالب مشخص و معینی حضور می یابند.
این نقش ها از الگوی اولیه با نام archetypes تبایت می کنند. کریس وُگلر Chris Vogler در کتاب A Writer’s Journey این شخصیت ها را این چنین طبقه بندی می کند. شخصیت هایی که اکثر فیلم هایی که اکنون می بینیم بر اساس آن نوشته می شوند.
۱- قهرمان The Hero : قهرمان و شخصیت اصلی داستان(قهرمان داستان همیشه آدم خوبیه ... حالا ممکنه اول داستان این کاملا معلوم باشه و ممکنه هم ما تو آخرین لحظات فیلم اینو متوجه بشیم ... میتونه اول فیلم اصلا یه آدم بد یا نیمه بد باشه و بعد در آخر داستان خوب بشه ولی در کل قهرمان همیشه خوبه... چرا که اگه بد باشه بنابراین ضد قهرمان خوب میشه و این باعث میشه جای این دو تا عوض بشه ...پس در کل باید یکی خوب باشه یکی بد!)
۲- مرشد The Mentor : شخصی که دوست قهرمان است و همیشه به او کمک می کند.(این شخصیت دیگه مثل قهرمان نیست که حتما باید خوب باشه ... این شخصیت میتونه اول فیلم ادای آدم خوبا رو در بیاره و آخر کار بدی خودشو نشون بده ... همچنین این شخصیت میتونه کاراکتر طنز هم باشه که چند سطر دیگه بهش می پردازیم ... این شخصیت میتونه خیلی خوب باشه اما نباید اونقد تمام کمال باشه که نقش شخصیت اول دیده نشه و زیر سایه اون قرار بگیره ... به خاطر همین تو خیلی از فیلما اینجور شخصیت ها یا میمیرن، یا نقصی دارن (کامل نیستن مثل خود قهرمان)، یا پیر هستن و ...)
۳- جارچی The Hrald : شخصی که اخبار مهم در داستان را اعلام می کند. این نقش گاهی اوقات از کاراکتری به کاراکتر دیگر منتقل می شود
۴- آدم پست The Shadow : شخصیتی که معمولا شرورو نابکار است و مانع قهرمان می شود. (ضد قهرمان) در فیلم های میازاکی، گاهی اوقات این کاراکتر در درون خود قهرمان است.
۵- محافظ the Treshold Guardian : گارد محافظ، شخصیتی که در میان داستان ، سر راه قهرمان قرار می گیرد که پس از پشت سر گذاشتن او به راه خود ادامه دهد. نمونه این شخصیت، اژدهایی است که در فیلم شرک از فیونا محافظت می کند.
۶- دلقک یا کاراکتر طنز the Tricker : کاراکتری که معمولا جنبه طنز داستان با اوست و گاهی اوقات نیز باعث می شود قهرمان از مسیر اصلی منحرف شود.(و ممکنه به خاطر دست و پا چلفتگیش برای قهرمان دردسر ایجاد کنه ولی بازم باعث ایجاد هیجان در داستان میشه ... همچین کاراکترهایی رو میتونیم تو عصر یخبندان به نام سید و تو شرک به نام خره بشناسیم که خیلی هم دوست داشتنین!)
۷- ShapeShifter : کاراکتری که از یک فرم به فرم دیگر تغییر می کند. این موجودات در بسیاری از فرهنگ ها یافت می شوند و می توانند هر وقت که بخواهند به موجود یا شیئی تبدیل شوند. مثل تبدیل شدن به آخرین چیزی که سر راهشان بود. مثل جادوگران خبیث !

8- کاراکترهای مرموز: کاراکترهایی که میتونن بد باشن یا خوب... میتونن قهرمان و شرور باشن یا شخصیت حاشیه ای اما بسیار ناشناخته و جالب ... مثل شخصیت اسنیپ در هری پاتر ...

 

منبع