طرفداران انیمیشن و جلوه های ویژه

اگه میخوای انیمیشن ساختن یاد بگیری؟ اگه سوالی در مورد انیمیشن و جلوه های ویژه برات پیش اومده؟! ... راهو درست اومدی!!

آشنایی بیشتر در مورد مراحل سه گانه تولید در انیمیشن
نویسنده : امین کیانفر - ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠
 

سلام

در کامنت قبل توضیحاتی رو در مورد مراحل سه گانه تولید به صورت اجمالی و گذرا عرض کردم ولی خب کامل نبودن و خودم حس کردم...

تو اینترنت که سرچ می کردم باز هم با وبلاگ خوبی آشنا شدم که مطالب خوبی رو در این باب ارائه کرده بود و گفتم خوبه که اینو بذارم که بخونیم و بهتر در مورد اینکه از کجا باید شروع کرد؛ بدونیم:

تولید فیلم انیمیشن هنری است که از زمان ایده پردازی تا ساخته شدن، مراحل پرشمار  و گوناگونی را سپری می کند. در مقایسه شاید بتوان آنرا به هنر سفالگری تشبیه کرد. همانطور که یک گلدان زیبا از زمانی که هنوز خاک خام است تا زمانی که از کوره پخت لعاب در می آید،باید مراحل مختلفی را سپری کند وهیچ مرحله ای نمی تواند پس و پیش یا حذف شود، تولید انیمیشن نیز از پشت سر هم قرار گرفتن مراحل مختلف و متفاوت و در عین حال کاملاً مرتبط تشکیل یافته است. در این مراحل نیز مانند مثل زیبای فارسی فوت کوزه گری، در انجام این مراحل فوت و فن های بسیاری را باید رعایت کرد که محصول ساخته شده به مذاق تماشاگر خوش بیاید. بر این باورم که دانستن درست و دقیق این مراحل قدم نخست یادگیری این هنر است.

 تولید یک فیلم انیمیشن در هر شکل و شمایلی، کوتاه، بلند، سریال و... شامل سه بخش است.

1-       پیش تولید: بخش خلاقانه تولید فیلم است. ایده های مختلف، داستان پردازی و شکل نهایی فیلم از نظر بصری در این بخش شکل می گیرد.

2-      تولید: این بخش، بخش اجرایی ساخت فیلم انیمیشن است. در این بخش ایده های بخش قبل و اجزا مختلف انیمیشن تفکیک و تولید می شوند. این مرحله به دو بخش کلی تولید تصاویر ثابت مثل پس زمینه ها و متحرک تقسیم می شود.

3-      پس از تولید: این بخش مانند بخش مونتاژ کارخانه اتومبیل سازی است. مراحلی که در بخش تولید ساخته شده در این مرحله با هم ترکیب می شوند و محصول نهایی با فرمت دلخواه مثل DVD خروجی گرفته میشود.

هر کدام از این سه مرحله خود نیز شامل بخشهای دیگری می شوند.جدول زیر بخش های سه گانه تولید یک فیلم انیمیشن دوبعدی"2D" را به تفکیک مراحل نشان میدهد.

 

1-       در تولید انیمیشن معمولا صدای گویندگان و موسیقی قبل از متحرکسازی برداشته می شود.

2-      اگر متحرکسازی از ابتدا توسط تبلت و مستقیم در کامپیوتر انجام شود، به مرحله اسکن نیازی نخواهد بود.

پس همانطور که دیدید، مرحله طراحی شخصیت در قسمت پیش تولید، قبل از مرحله استوری بورد،  پس از مراحل طراحی محصول و ایده پردازی بصری و همزمان با مرحله طراحی فضاست.

طراحی محصول یعنی چه؟ (What does  it mean Production Design? )

دقبقاٌ به معنی طراحی و مشخص کردن  سبک بصری فیلم یا به عبارتی ساده تر، ترجمه متن به تصویر است. هنرمند طراح محصول Production designer  زیر نظر کارگردان و با همکاری کارگردان هنری کار می کند. البته نباید فراموش کنیم که سبک بصری یک فیلم، در بخش های بعد کامل و اجرایی شده وکیفیتش به توانایی تیم هنرمندان و طراحان لی آوت، طراحی شخصیت و نقاشی زمینه دراستفاده و اجرای ایده های شکل گرفته در مرحله پیش تولید بستگی دارد. اینکه این مرحله چه اهمیت و تاثیری در بالا بردن کیفیت بصری و هنری فیلم دارد نیاز به تاکید ندارد

   

 

سبک بصری فیلم Visual Style چیست؟

سبک بصری فیلم همان چیزی است که به عنوان خروجی فیلم دیده می شود و به آن به اصطلاح قیافه ی فیلم یا Look  میگویند. چگونگی انتخاب قیافه ی یک فیلم انیمیشن مستقیما به داستان آن برمی گردد. اینکه شخصیت های داستان یا بعبارتی بازیگرانش انسانند یا حیوان؟ داستانش تخیلی است یا واقعگرایانه؟ مخاطبش کودک است یا بزرگسال؟. هنرمند ایده پرداز با هدایت کارگردان فیلم، سبکی را بر می گزیند که متناسب با حال و هوای داستان است و بیشترین تاثیر را بر جذابیت فیلم می گذارد. برای اینکه خروجی فیلم در حین  ساخت  تغییر نکند و یکدست بماند، نتیجه کار هنرمندان طراحی محصول معمولا در یک کتابچه به نام راهنمای سبک بصری Style Guide گردآوری میشود که حاوی دستورالعمل های پایه در چگونگی طراحی فضا و شخصیت ها  برای بخش های مختلف تولید شامل لی آوت، نقاشی زمینه، متحرکسازی، جلوه های ویژه، قلم گیری و بخش انتخاب رنگ است.   

البته این آموزش بیشتر برای دوستانیه که انیمیشن های دو بعدی رو دوست دارن و میخوان توی اون زمینه فعالیت کنن ... اما اونایی که (مثل من) انیمیشن های سه بعدی رو بیشتر می پسندن... میتونن به این لینک برن و توضیحات تیتر وار رو ببینن که مراحل کامل تولید رو نام برده اما برای تنوضیحش چون میخوام کامل و جامع باشه باید صبر کنن تا به تدریج اونها رو بگم.

منبع