کمیک چیست؟!

سلام!

دوستان خوبم!

امشب میخوام بیشتر با کمیک آشنا بشیم. اینکه چی هست و چه نسبت خونوادگی داره با انیمیشن!

راستش من خودم آشنایی زیادی با کمیک نداشتم تا اینکه یه مقاله خوب رو تو سایت طرفداران فانتزی دیدم و خوندم و مقاله کوتاه و مفیدی بود. خوشم اومد و گفتم تو وبلاگ بنویسم ... هر چند رابطه اساسی با انیمیشن و انیمیشن سازی نداره ولی خب میشه گفت از زیر شاخه هاشه و شباهتی هم داره به استوری برد!

کمیک(comic) از واژه کمدی میاد که به معنی طنز و خنده دار بودنه. این اسم به خاطره تاریخچه ی این هنره که اسباب طنز و خندوندن مردم بوده ولی خب کم کم کمیک پا به ژانرهای اکشن و اجتماعی و ... غیره هم گذاشت!

اگه خودم بخوام کمیک رو تعریف کنم: نقاشی های استوری برد شکل که ادامه دار هستند و کمیکر برای درک بیشتر و بهتر مخاطب؛ کنار سر کاراکترش از نشانه ها و علامتها( سوال ، تعجب و ...) و در بعضی از موارد از دیالوگ، استفاده می کنه!

 

با خوندن این مقاله شما با تاریخچه کمیک آشنا خواهید شد و پیش زمینه ای میشه برای پست های بعدی!

باز هم از دوستانم در سایت طرفداران فانتزی ممنونم!

داستان مصور یا کُمیک‌استریپ (به انگلیسی: ‎Comic Strip ‏) نقاشی، یا مجموعه‌ای از نقاشی‌های دنباله‌دار است که ماجرایی را روایت می‌کند. به کسی که کمیک را می‌کشد کارتونیست می‌گویند، این کمیک‌ها معمولاً در دوره‌های مرتبی به چاپ می‌رسند.

«کمیک‌استریپ، همان هنر متوالی است.» ویل آیسنر، کارتونیست.

تاریخچه

شرح روایت و بیان ماجراها به زبان تصویر و بعضاً با استفاده از دیالوگ‌ها، به زمان مصر باستان بر می‌گردد. اما اگر شرح روایت‌های مدرن را در نظر بگیریم، کمیک اولین بار در کشورهای آلمان و انگلستان پا گرفت. اولین کمیک‌های آمریکایی در قرن بیستم شکل گرفتند. دیالوگ‌ها درون بالن‌ها گفته می‌شد، برای غافلگیری از علامت تعجب روی کله‌ها استفاده شد و برخی از لغات مثل «زارت و زورت و آخ و پاخ» برای بیان حالات یا ضربات استفاده گشت و تا امروز نیز کاربرد دارد. اولین کتاب کمیک بر اساس مجموعه‌ای از کمیک‌استریپ‌های روزنامه‌ای شکل گرفت.

اولین‌ها

همانطور که از نام کمیک (Comic) بر می‌آید، محتوای آن اساساً‌ مطلب خنده‌دار است، اولین کمیک‌استریپ‌هایی که در دههٔ ۱۹۳۰ پا به‌عرصهٔ وجود گذاشتند، شامل ماجراهای خنده‌دار و ماجراجویانهٔ قهرمانانی چون باک راجرز، تارزان و ماجراهای تن تن بود. البته قرار گرفتن نام کمیک مربوط به تاریخچهٔ آن است . اکنون با وجود تغییرات عمده‌ای که در نوع طراحی ، موضوع ،کمپزسیون ، انتخاب زاویهٔ دید و دیگر المان های کمیک به وجود آمده و این هنر روایتگر را بسیار متفاوت از گذشتهٔ خود کرده ، هنوز نام کمیک روی آن باقی مانده است. درحالی که مایهٔ طنز تنها در شاخهٔ خاصی از این هنر به کار گرفته می‌شود.

انواع

کمیک روزنامه‌ای

این نوع از کمیک‌ها، در روزنامه‌ها منتشر می‌شوند، معمولاً دارای اسلایدهای کم هستند و دنباله‌دار نیستند، از معروف‌ترین کمیک‌های روزنامه‌ای می‌توان:

* گارفیلد
* فانتوم

و در ایران می‌توان به کمیک‌های چلچراغ، و همشهری جوان اشاره کرد.
کمیک مجله‌ای

این دسته از کمیک‌ها، هر هفته/ماه/روز منشتر می‌شوند، معمولاً تعداد صفحه‌های معقولی در حدود ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ دارند و در دو یا سه شماره به پایان می‌رسند. از میان ناشران کمیک استریپ معروف در جهان می‌توان به:

* مارول کمیکز
* دی‌سی‌ کمیکز
* دارک هورس کمیکز
* تاپ کو کمیکز
* ایمیج کمیکز

و در ایران :

* مجله گل آقا اشاره کرد.

تأثیرات جامعه‌شناختی
اساساً کمیک‌ها در همان ابتدای دوران حیات وجودی خود به مقاصد اجتماعی یا سیاسی می‌پرداختند. از ارزش‌های محافظه‌کارانهٔ کمیک آنی اورفان کوچولو بگیر تا مفاهیم افسارگسیختهٔ آزادی خواهی کمیک دونزبری. کمیک استریپ پوگو با استفاده از شخصیت‌های حیوانی، خشونت را به تصویر کشید و بسیاری از سیاست‌مداران دوران را به‌ حیواناتی مشابه چهره‌شان نسبت داد. در حرکتی دلاورانه، والت کلی تصویرگر کمیک پوگو، جوزف مک کارتی را در دههٔ ۵۰ به شکل گربه‌ای وحشی کشید، گربه‌ای به نام جی. ملارکی.

مثال هایی از کمیک:

 

http://khatorang.ir/files/Comics/2/littlepeaple/littlepeaple01-2.jpg

 

http://up8.iranblog.com/images/pcumtffswokhq9l0cv4y.png

/ 2 نظر / 1543 بازدید
فائضه

سلام از اطلاعاتى که گذاشتيد متشکرم

دانشجو معلم

سلااااممم ممنون از مطلبتون استتفاده کردم تو درس ادبیات کودکان تعریفشو لازم داشتم واسه امتحان که از اینجا گرفتم روان نوشتید