معرفی برنامه زی براش (Zbrush)

سلام

باز هم از وبسایت دز انیمیشن توضیحات خوبی رو در مورد برنامه پر کاربرد زی براش گذاشتم که هم خلاصه ست و هم مفید... ( همونجوری که من می خوام و دوست دارم)

بخونید ... به قول بزرگان: خالی از لطف نیست!

نرم افزار زی براش (Zbrush) این نرم افزار دارای ابزارهای مجسمه سازی دیجیتال است که از روش مدل سازی 2.5 بعدی و 3 بعدی استفاده می شود.

 

از نرم افزار زی براش به عنوان یک نرم افزار مجسمه سازی دیجیتال برای ایجاد مدل های با وضوح بالا (تا 10 میلیون چند ضلعی) و برای استفاده در فیلم ها، بازیها و انیمیشن ها و شرکت های مختلف الکترونیک آرتز و انیمیشن سازی استفاده میشود. زی براش با استفاده از تنظیم مرحله های رزولوشن (Levels) اجازه میدهد تا مجسمه سازان طراحی خود را بزرگتر و راحت تر انجام دهند.. از قابلیت های دیگر این نرم افزار مانند Displacement map (نقشه برجستگی ها) و خروجی گرفتن آن و Normal map (نقشه عادی) و همچنین تنظیمات Low poly و high poly برای کم ویا زیاد کردن face ها (چند ضلعی ها) میتوان نام برد. نرم افزار زی براش بوسیله شرکت Pixologic تولید شده و توسط Ofer Alon تأسیس شده و با نام Pixolator معروف است. این نرم افزار در سال 1999 در SIGGRAPH ارائه شده است. نسخه آزمایشی این نرم افزار در سال 2002 منتشر شد و نسخه 3.1 در سال 2007 برای سیستم عامل های Windows و mac منتشر شد.
پیکسول (Pixol) مثل پیکسل، هر پیکسول حاوی اطلاعاتی است درباره X و Y و موقعیت و مقدار رنگ. علاوه بر این این برگه حاوی اطلاعات در عمق یا (موقعیت Z) و جهت گیری است. زی براش فایل های مربوط به پیکسول را در خود ذخیره میکند، اما وقتی این نقشه ها در فرمتهای PNG یا JPG صادر(Export) میشوند نقشه ها پهن (flatten) میشوند و اطلاعت پیکسول آنها از بین میروند. ویژگی ها: زی براش با بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد برای کمک در مجسمه سازی با مدل ها و مش ها همراه است. 1. براش های سه بعدی (3D Brushes) اولین نسخه زی براش با 30 براش آماده برای مجسمه سازی منتشر شد. براش ها ویژگی های زیادی از جلمه سختی و نرمی و انواع اشکال و آلفا را دارند. 2. رنگ آمیزی (polypaint) این ابزار به کاربر اجازه میدهد تا بر روی سطح سه بعدی مدل خود بتوانند به راحتی رنگ آمیزی کنند. 3. معکوس کردن (Transpose) زی براش همچنین دارای ویژگی هست که شبیه به انیمیشن اسکلتی مثل برنامه های دیگر است. معکوس کردن به مدل ساز اجازه میدهد تا برای ثابت کردن قسمتی از مدل نیازی به ریگ (Rigg) کردن آن نداشته باشد. 4. زی اسفیرز (ZSpheres) یکی از ویژگیهای منحصر به فرد زی براش، زی اسفیرز است که اجازه میدهد مدل ساز بتواند مدل خود را با مش طراحی کند و سپس آنرا به اسکلاپت (sculpt) تبدیل کند. شکل ابتدایی یک زی اسفیر با یک کره شروع میشود و با کار کردن روی آن و استفاده از براش ها تبدیل به مدل یا مجسمه دلخواه می شود. 5. فرستادن در زی براش (Goz) این ویژگی از نسخه های 3.2 به بعد معرفی شده که به کاربر این قابلیت را میدهد تا بتواند مدل خود را با تمام مشخصات و اطلاعاتی شامل normal map, displacement map, texture, material, و ... را فقط با زدن یک کلیک از یک نرم افزار سه بعدی به زی براش و از زی براش به یک نرم افزار سه بعدی دیگر مثل مایا انجام دهد.

منبع

 

/ 0 نظر / 399 بازدید