آشنایی بیشتر در مورد مراحل سه گانه تولید در انیمیشن

سلام

در کامنت قبل توضیحاتی رو در مورد مراحل سه گانه تولید به صورت اجمالی و گذرا عرض کردم ولی خب کامل نبودن و خودم حس کردم...

تو اینترنت که سرچ می کردم باز هم با وبلاگ خوبی آشنا شدم که مطالب خوبی رو در این باب ارائه کرده بود و گفتم خوبه که اینو بذارم که بخونیم و بهتر در مورد اینکه از کجا باید شروع کرد؛ بدونیم:

تولید فیلم انیمیشن هنری است که از زمان ایده پردازی تا ساخته شدن، مراحل پرشمار  و گوناگونی را سپری می کند. در مقایسه شاید بتوان آنرا به هنر سفالگری تشبیه کرد. همانطور که یک گلدان زیبا از زمانی که هنوز خاک خام است تا زمانی که از کوره پخت لعاب در می آید،باید مراحل مختلفی را سپری کند وهیچ مرحله ای نمی تواند پس و پیش یا حذف شود، تولید انیمیشن نیز از پشت سر هم قرار گرفتن مراحل مختلف و متفاوت و در عین حال کاملاً مرتبط تشکیل یافته است. در این مراحل نیز مانند مثل زیبای فارسی فوت کوزه گری، در انجام این مراحل فوت و فن های بسیاری را باید رعایت کرد که محصول ساخته شده به مذاق تماشاگر خوش بیاید. بر این باورم که دانستن درست و دقیق این مراحل قدم نخست یادگیری این هنر است.

 تولید یک فیلم انیمیشن در هر شکل و شمایلی، کوتاه، بلند، سریال و... شامل سه بخش است.

1-       پیش تولید: بخش خلاقانه تولید فیلم است. ایده های مختلف، داستان پردازی و شکل نهایی فیلم از نظر بصری در این بخش شکل می گیرد.

2-      تولید: این بخش، بخش اجرایی ساخت فیلم انیمیشن است. در این بخش ایده های بخش قبل و اجزا مختلف انیمیشن تفکیک و تولید می شوند. این مرحله به دو بخش کلی تولید تصاویر ثابت مثل پس زمینه ها و متحرک تقسیم می شود.

3-      پس از تولید: این بخش مانند بخش مونتاژ کارخانه اتومبیل سازی است. مراحلی که در بخش تولید ساخته شده در این مرحله با هم ترکیب می شوند و محصول نهایی با فرمت دلخواه مثل DVD خروجی گرفته میشود.

هر کدام از این سه مرحله خود نیز شامل بخشهای دیگری می شوند.جدول زیر بخش های سه گانه تولید یک فیلم انیمیشن دوبعدی"2D" را به تفکیک مراحل نشان میدهد.

 

/ 2 نظر / 521 بازدید
داریوش

سلام. بابت متن خیلی ممنون خیلی کارم را راه انداخت[گل]

قالیشویی

مطلب بسیار کاربردی و عالی دارید. ممنون